Osmišljavanje tečaja

Osmišljavanje tečaja

Već smo napomenuli da je osmišljavanje tečaja izrazito važan dio procesa izrade online tečaja jer se u toj fazi definiraju elementi po kojima će autor izrađivati tečaj. Bez dobrog temelja teško ćemo izgraditi stabilnu kuću.

U nastavku lekcije upoznat ćete se s jednim od modela instrukcijskog dizajna koji zapravo predstavlja sistematičan pristup razvoju nastavnih materijala i nastave koji osigurava ostvarenje specifičnih ciljeva učenja. 

Analiza potreba i mogućnosti

ADDIE model instrukcijskog dizajna po kojem ćete graditi tečaj odvija se kroz nekoliko faza, a započinje s analizom potreba. U toj fazi potrebno je dati odgovor na neka ključna pitanja kako biste znali u kojem smjeru krenuti s izradom tečaja.

Neophodno je utvrditi, a pri tome trebate biti vrlo konkretni:

  • Koja znanja i vještine želite da polaznici steknu po završetku tečaja? (na nivou tečaja, ove ishode učenja ćete detaljnije razraditi u fazi dizajna)
  • Tko su ciljani polaznici tečaja? Koje su njihove osobine? Koja su njihova predznanja?
  • Na koji način će se tečaj odvijati (u učionici, online ili kombinirano)?
  • Na koji način će se tečaj uklopiti u nastavu?
  • Koji su vremenski okviri za izradu tečaja?

Analiza potreba i mogućnosti

U fazi dizajna trebate odgovoriti na ova pitanja: Koji su konkretni ishodi učenja? Koji sadržaj ćete obraditi u tečaju? Koje tehnologije koristiti u tečaju? Kako napraviti strukturu nastavnih lekcija, poglavlja? Koji pedagoški pristup i obrazovnu metodu ćete slijediti u tečaju? Kako organizirati provjeru znanja, na koji način i koje nastavne aktivnosti uključiti u tečaj, u kojem trenutku ih postaviti?

Nakon što sa sigurnošću odgovorite na ova pitanja, možete započeti s izradom plana, odnosno silabusa prema kojemu ćete izraditi vaš tečaj.

Nakon što osmislite silabus prema kojem će se tečaj odvijati, možete započeti s razvojem i izradom nastavnih materijala u skladu s planom te njihovim ugrađivanjem u alat za udaljeno učenje.

Već je prilikom planiranja tečaja potrebno voditi računa o principima univerzalnog dizajna. Pri tome treba imati na umu da među korisnicima možete u nekom trenutku imati osobu kojoj će npr. biti potreban transkript audio snimke koja se nalazi među pripremljenim materijalima za vaš tečaj. Možete recimo imati polaznika koji je slijepa osoba i njegov čitač ekrana ne može interpretirati grafiku (slike, fotografije, crteži i sl.) ukoliko niste osigurali tekstualne opise za takve sadržaje u tečaju. Također, osobe koje preferiraju tekst, lakše će učiti ako im je uz audio snimku dostupan i transkript.

Više o smjernicama za izradu pristupačnog tečaja u skladu s principima univerzalnog dizajna pogledajte u lekciji Smjernice za izradu pristupačnog tečaja.

Kao tehnološku platformu u ovom tečaju za učenje na daljinu odabrali smo Moodle, vodeći se pri odluci činjenicama da je to stabilan alat koji je besplatan, jednostavan za korištenje, kako s administrativnog, tako i s korisničkog sučelja, te da je korištenjem raspoloživih alata omogućena realizacija zamišljenog plana.

Iako evaluacija predstavlja posljednju fazu u osmišljavanju tečaja, ona se može odvijati u svakoj od ranije navedenih faza te ovisno o rezultatima evaluacije, utječe na izmjene u odnosu na originalni plan s ciljem poboljšanja zamišljenog online tečaja.

Evaluaciju treba osmisliti i na kraju cijelog tečaja, u smislu testiranja znanja polaznika i/ili anketnog upitnika za polaznike kako bi se provjerila učinkovitost online tečaja, odnosno jesu li ostvareni na početku postavljeni nastavni ciljevi.

CARNet Logo
Accessibility

Boja pozadine Boja pozadine

Font Font

Veličina fonta Veličina fonta

1

Boja teksta Boja teksta

Font Kerning Font Kerning

Image Visibility Image Visibility

Letter Spacing Letter Spacing

0

Line Height Line Height

1.2

Link Highlight Link Highlight