Vodič kroz tečaj
Sjedište: | Loomen - Usavrsavanje |
E-kolegij: | Uvod u e-učenje za nastavnike strukovnih škola |
Knjiga: | Vodič kroz tečaj |
Otisnuo/la: | Gost (anonimni korisnik) |
Datum: | srijeda, 18. prosinca 2024., 20:05 |
Opis
Vodič kroz tečaj - struktura, alati i komunikacija
1. Obrazovni ishodi tečaja
Nakon završetka ovog tečaja moći ćete planirati e-tečaj za strukovni predmet koji predajete, kao i vježbe i elemente za online nastavne strategije uz uporabu čitavog niza alata i nastavnih metoda odabranih s namjerom ostvarenja vaših ciljeva.
Očekujemo od vas da ćete:
- poslati tablicu s upisanim kompetencijama (nakon svakog modula)
- dokazati svoje kompetencije kroz rad u tečaju (nakon svakog modula)
- moći planirati e-tečaj
- moći voditi e-tečaj
- izvršavati vježbe redom kroz module
- poštovati rokove
- prijaviti se na tečaj najmanje tri puta tjedno
2. Nastavno okruženje
Tečaj “Uvod u e-učenje za nastavnike strukovnih škola” ostvaruje se preko sučelja Moodle. To znači da ćete sve zadatke, izvore znanja i informacije o organizaciji naći na ovom sučelju. Sve diskusije će se također odvijati ovdje na forumu.
Nakon svakog modula potrebno je ispuniti tablicu kompetencija objavljenu u Google dokumentima s dokazima kompetencija te u blogu objaviti kritički osvrt na svoj rad na pojedinoj temi tečaja. Za ove aktivnosti koristit ćete Moodle blog. Međutim, za neke zadatke bit će potrebno koristiti i druge alate kao što su Google dokumenti za suradničko (kolaborativno) učenje ili alate za videokonferenciju.
3. Struktura tečaja
Tečaj se sastoji od 10 modula koji sve skupa traju oko 60 sati učenja. Tečaj je zamišljen tako da se završi za tri mjeseca. Na svakom modulu radit ćete prema dolje navedenom vremeniku. Vrijeme predviđeno za svaki modul je približno određeno i zapravo predstavlja prosječno vrijeme potrebno za izvršenje zadataka.
Svaki modul sastoji se od dijelova “Učenje u modulu” u kojem se nalaze obrazovni ishodi za svaki modul i “Uvod” u kojem su navedeni najvažniji elementi potrebni za zadatke (grupne i/ili individualne) te pomoćni materijali kao što su poveznice na upute ili vanjske izvore znanja.
U modulu 2, u dijelu “Razvoj kompetencija” govori se o temi koja se provlači kroz sve preostale module. Bilo bi korisno ovaj dio proučiti prije početka rada na zadacima u drugim modulima.
Modul 1: Predstavljanje i zagrijavanje
Cilj ovog modula je da polaznici ovladaju sučeljem kako bi mogli udobno sudjelovati u tečaju, da upoznaju druge polaznike i voditelje te da isplaniraju učenje kroz tečaj
Nakon ovog modula moći ćete:
- objasniti važnost predstavljanja i osobnog kontakta u e-učenju
- koristiti sučelje tečaja u mjeri koja je potrebna za sudjelovanje u tečaju
Modul 2: Razvoj kompetencija
Cilj ovog modula je prepoznati kompetencije koje imate kao nastavnik i razmisliti kako možete postići da vaši učenici steknu potrebne (strukovne) kompetencije.
Nakon ovog modula moći ćete:
- objasniti što je kompetencija
- prepoznati svoje kompetencije kao nastavnika
- analizirati koje kompetencije se mogu steći uporabom informacijskih i komunikacijskih tehnologija
- objasniti povezanost kompetencije i dokaza
- evidentirati dokaze o provedenim aktivnostima za svoje kompetencije u tablici kompetencija
- napraviti kritički osvrt na svoje iskustvo učenja
Modul 3: Istraživanje e-učenja
Cilj ovog modula je proučavati različite oblike e-učenja u kontekstu strukovnog obrazovanja.
Nakon ovog modula moći ćete:
- prepoznati različite oblike e-učenja
- analizirati elemente e-tečaja
- razmatrati mogućnosti uporabe raznih oblika e-učenja u vlastitom strukovnom predmetu
Modul 4: Izrada e-aktivnosti
Cilj ovog modula je da polaznici steknu vještine potrebne za izradu e-aktivnosti.
Nakon ovog modula moći ćete:
- objasniti koncept e-aktivnosti
- objasniti ulogu i važnost ishoda e-učenja
- izraditi e-aktivnosti korisne za specifičan strukovni predmet koji predajete
- napisati obrazovne ishode uz primjenu SMART kriterija
Modul 5: Motivacija
Cilj ovog modula je objasniti složene mehanizme koji motiviraju i demotiviraju polaznike online obrazovnih programa s naglaskom na strukovno obrazovanje.
Nakon ovog modula moći ćete:
- izdvojiti faktore koji utječu na razinu motivacije polaznika e-tečaja
- odabranim metodama poticati aktivnost polaznika
Modul 6: Grupni rad
Cilj ovoga modula je postići vještine potrebne za izradu e-aktivnosti kroz grupni rad.
Nakon ovoga modula moći ćete:
- razviti vještine kolaboracije u grupnom radu
- osvijestiti vještine za vođenje grupnog rada
- izraditi e-aktivnost u grupi
- upoznati značajke grupnog rada
Modul 7: Moderiranje online forumskih diskusija
Cilj ovoga modula je steći vještine za planiranje i vođenje online diskusija i reagiranje na određene probleme u kontekstu strukovnog obrazovanja.
Nakon ovoga modula moći ćete:
- planirati online diskusije
- voditi online diskusije
- upravljati alatom za forumske diskusije u online okruženju.
Modul 8: Izrada nastavnih materijala za e-učenje
Cilj ovog modula je dati pregled raznih načina na koji nastavnik može izraditi vlastite nastavne materijale kao i steći vještine za izradu osnovnih nastavnih materijala za strukovne predmete.
Nakon ovog modula moći ćete:
- objasniti opcije i prednosti izrade vlastitih nastavnih materijala za strukovno obrazovanje
- napraviti jednostavan video ili audio isječak i objaviti na Internetu
- analizirati i usporediti dobre i loše obrazovne video isječke
- osvijestiti postojanje besplatnih alata za izradu nastavnih materijala
- planirati nastavu u kojoj učenici stvaraju nastavne materijale
Modul 9: Odabir, preoblikovanje, dijeljenje i vrednovanje nastavnih materijala
Cilj ovog modula je steći vještine traženja, odabira, preoblikovanja, dijeljenja i vrednovanja nastavnih materijala na Internetu za vaše strukovne predmete, a koji su potrebni za ostvarenje odabranih ciljeva učenja.
Nakon ovog modula moći ćete:
- objasniti razliku između korištenja nastavnih materijala zaštićenih autorskim pravom i otvorenih obrazovnih sadržaja
- razumjeti kako odabrati, preoblikovati i vrednovati online nastavne materijale
- odabrati, preoblikovati, dijeliti i vrednovati online nastavne materijale
- primjenjivati uvjete Creative Commons licenci
- birati nastavne materijale prema obrazovnim ishodima
Modul 10: Uloga mentora
Cilj ovog modula je da polaznici steknu vještine organiziranja svog rada kao mentora e-tečaja s temom iz strukovnog obrazovanja te da razviju vještine vrednovanja vlastitih vještina. Ovo je također modul u kojem ćemo sistematizirati tečaj.
Nakon ovog modula moći ćete:
- objasniti uloge i kompetencije voditelja online tečaja
- organizirati vođenje e-tečaja
- vrednovati vlastite voditeljske vještine
- vizualizirati podatke o svom napretku
4. Kako proći tečaj
Kako biste prošli tečaj i dobili potvrdu o završetku, potrebno je kontinuirano (nakon svakog modula) zabilježiti dva elementa:
- tablicu kompetencija
- osvrt na temu modula
Predložak tablice kompetencija dobit ćete u modulu 2. Od tog modula nadalje morat ćete utvrđivati koje ste kompetencije, po vašem mišljenju, stekli te objaviti dokaze o tome proistekle iz rada na tečaju. Svi su moduli koncipirani tako da sadrže aktivnosti koje vode razvoju vještina, stjecanju i primjeni znanja, preispitivanju i razvoju stavova. U početnim modulima ti će se elementi identificirati za vas pa ćete morati jedino birati dokaze za kompetencije s popisa. Kasnije u tečaju vi ćete sami identificirati kompetencije te će vaša tablica biti više individualizirana.
Nadalje, poslije svakog modula tražit ćemo od vas da kritički razmislite o temi modula s aspekta strukovnog obrazovanja i u kontekstu vlastite učionice i strukovnog predmeta koji predajete.
Oba elementa bilježit ćete na Moodle blogu i nadograđivat ćete ih kako tečaj bude napredovao. Na kraju tečaja zaključit ćete svoju mapu kompetencija koje ste stekli ili poboljšali tijekom tečaja, kao i ideje za primjenu u strukovnom obrazovanju te će tako nastati elektronički portfolio kao pokazatelj vašeg napretka. Također, ovi elementi će voditelju pokazati jeste li ostvarili ciljeve tečaja, jeste li radili individualno, jeste li surađivali s drugima i primali adekvatnu podršku.
Vrednovat ćemo vas formativno, što znači da neće biti ocjena ili bodova, nego ćemo pratiti vaš napredak, izvršavanje zadataka i dati vam povratnu informaciju o vašem radu.
5. Metode rada
Kako bi tečaj glatko tekao i kako bi svi polaznici uspješno izvršavali zadatke, predlažemo neka praktična rješenja. Zadaci su temeljeni i na individualnom i na grupnom radu. Individualni rad je često uvod u grupne diskusije ili grupni rad na zadatku.
- Individualni rad: tečaj je koncipiran tako da se završi u 60 sati učenja. To je oko 5 sati tjedno. Međutim, kako kod individualnog rada tempo varira, stvarno vrijeme potrebno za neki zadatak može se razlikovati od naše procjene.
Dobro je upoznati se s vremenikom tečaja i zahtjevima za prolazak svakog modula. Na taj ćete način lakše planirati svoj rad, uzimajući u obzir vanjske faktore kao što su praznici i blagdani ili osobne obveze, te ostaviti nešto vremena za nepredviđene okolnosti. Razmislite o korištenju ugrađenog Moodle kalendara (ili nekog drugog online alata, kao što je Google Calendar) za provjeru i planiranje krajnjih rokova. Iako o vremenu učenja odlučujete potpuno samostalno, planiranjem svog sudjelovanja u tečaju osigurat ćete si bolju suradnju unutar tečaja te dovršenje zadataka na vrijeme. - Grupni rad: možete imati koristi od aktivnosti drugih polaznika tečaja, učite s njima, ali i od njih. To se postiže razmjenom mišljenja u diskusijama na forumu, komentiranjem poruka, citiranjem drugih i objavljivanjem poveznica. U ovom slučaju uspjeh zadatka ovisi o razini aktivnosti svakog pojedinog polaznika pa je važno često međusobno komunicirati i angažirati se u grupnom radu. Za ovaj oblik rada nužni su intenzivna komunikacija i rad prema dogovorenom roku.
Da biste maksimalno profitirali od tečaja potrebno je odvojiti pet sati tjedno za tečaj i prijaviti se najmanje triput tjedno. Predlažemo da se pokušate prijavljivati dvaput dnevno; na primjer, ujutro za objavljivanje poruka i dodavanje sadržaja i navečer za komentiranje aktivnosti drugih polaznika.
6. Povratna informacija
Povratnu informaciju daje voditelj, ali i polaznici tečaja preko komentara i diskusija. Odnosit će se na aktivnosti, poruke na forumu i rezultate grupnog rada.
Povratna informacija neće se davati u obliku skala procjena ili ocjena, nego putem iscrpnih komentara. Cilj povratne informacije je dati podršku i smjernice za daljnje učenje.
7. Radni materijali na engleskom jeziku
Gotovo sav sadržaj ovog tečaja je dostupan na vašem materinjem jeziku i možete ga završiti bez znanja stranog jezika. S druge strane, engleski jezik može biti koristan za proširivanje znanja o temi. Mnogi zanimljivi primjeri i sadržaji nisu dostupni na vašem jeziku. Međutim, mnoge materijale je moguće prevesti uz pomoć alata Google Translate. Iako prijevod neće biti precizan, trebao bi biti dovoljan da se shvati glavno značenje.
8. Kontakt
- preko poruka poslanih s Moodle sučelja (Polaznici>[izaberite primatelja]>pošalji poruku)
- za sve probleme vezane uz sadržaje: preko diskusija s odgovarajućom temom na forumu
- za sve tehničke probleme: preko diskusija s odgovarajućom temom na forumu
Boja pozadine
Font
Veličina fonta
Boja teksta