Probacijski službenici svakodnevno rade u zajednici s pravomoćno osuđenim osobama ili pak onima okrivljenima za počinjenje kaznenih djela. Uz podršku osuđenicima u prevladavanju svakodnevnih poteškoća, uloga probacijskih službenika je i njihov nadzor te kontrola provođenja obaveza i pridržavanja ograničenja određenih od strane suda. Posao probacijskog službenika pretpostavlja i izvještavanje nadležnih institucija o provođenju izrečenih sankcija, kao i izradu izvješća o specifičnim okolnostima temeljem terenskih provjera u domu i obitelji počinitelja kaznenih djela.
Osobe s kojima se probacijski službenici susreću u radu često su sklone konfliktnim, pa i nasilničkim obrascima ponašanja, a u velikom broju slučajeva donose sa sobom i specifične poteškoće kao što su ovisnost o drogama ili alkoholu, teže psihičke poteškoće, poteškoće snalaženja u različitim ulogama (npr. roditeljskoj, bračnoj, radnoj).
Ukratko, posao probacijskog službenika odvija se prvenstveno kroz direktni kontakt s kriminaliziranim osobama, najčešće u probacijskom uredu i domu osuđenika te, u manjoj mjeri, u zatvorima i kaznionicama. Posao uključuje i kontakt s obitelji osuđenika, koja probacijskog službenika može percipirati kao potencijalu opasnost. Njihov rad se, u najvećem broju slučajeva, odvija bez prisutnosti službenika osiguranja pravosudnih tijela ili prethodne pretrage osuđenika. Time su, tijekom izvršavanja probacijskih poslova, probacijski službenici svakodnevno izloženi sigurnosno rizičnim situacijama. Obzirom na navedeno, u radu s počiniteljima probacijski službenici prvenstveno trebaju voditi računa o vlastitoj sigurnosti.
Boja pozadine
Font
Veličina fonta
Boja teksta